Přeskočit na obsah

Moje zkušenost s gynekologickým zákrokem: cesta k sebepéči, klidu a sdíleným emocím

Ilustrace ženské reprodukční soustavy – jemná, spíše umělecká, s květinami okolo. To krásně propojí symboliku ženského zdraví a přírody. Béžový styl.

…aneb je čas vrátit se sama k sobě

Úvod: Proč o tom píšu?

Často se jako ženy staráme o všechny kolem a své problémy, ať už psychické nebo fyzické “rády” odkládáme a řešíme je často pozdě. Až je za 5 minut dvanáct, až nás něco bolí, až to hoří. Nechce se nám všeobecně do nepříjemných situací mimo naši komfortní zónu.  Na sebe tak zapomínáme – někdy i v tom nejdůležitějším, v péči o naše zdraví.

Chtěla bych sdílet svou zkušenost nejen proto, abych uklidnila ty, které možná čeká něco podobného, ale i proto, abych nám všem připomněla, že jsme silné a že vzájemná podpora a otevřenost dokážou proměnit strach v klid a pochopení.

Moje články jsou vždy založeny na osobní zkušenosti. Jen tak mohu o různých situacích, pocitech a poučení z nich psát dál.

Už od minulého roku tušila, že mám nějaký zdravotní problém. Moje pleť mi to říkala naprosto jasně – psala jsem o tom (i když jsem si tehdy ještě plně neuvědomovala souvislosti) i v článku Akné v dospělosti.

Moje tvář byla zrcadlem toho, co se dělo uvnitř: velké boláky, akné, opary hlavně v dolní části obličeje a těsně nad krkem – oblast, která souvisí právě s ženskými pohlavními orgány. Naše tělo nám říká všechno. Naše intuice nás varuje. Žádný fyzický ani psychický problém nepřichází jen tak, bez předchozího varování. Problém je, že jsme dnes často odpojeni sami od sebe, zahlcení okolním světem, výkonem a tlakem společnosti. I já jsem 2x odložila gyn.prohlídku a vědomě jsem tak odložila svoje zdraví kvůli jiným povinnostem a stresu v životě.

Cítím, že tím, čím si sama procházím, potřebuji inspirovat i další ženy. Chci šířit povědomí o důležitosti napojení na sebe sama, zpomalení, sebelásky a hledání vlastních cest v životě. Ať už skrze péči o pleť, líčení, nebo hlubší témata seberozvoje a zvědomění – všechno spolu souvisí a vede k jednomu cíli: cítit se ve svém těle dobře, žít vědomě a v souladu se sebou.

Nejen, že moje tělo a obličej mluvilo jasně. Ale také mi dávalo signály – nedovolím ti tedˇ ukazovat tvář – až se výlečíš. Ve všem vidím propojení.

Levá část těla – naše ženská stránka

Začala jsem víc vnímat, jak moje tělo neustále reaguje na to, co se děje kolem mě. Zvláštˇ na levé straně těla se objevovaly signály, které byly stále silnější a intenzivnější. Podle čínské medicíny má levá část těla symboliku spojenou s naší ženskou stránkou – s tím, jak se vnímáme, jak se staráme o sebe a jak vnímáme svou hodnotu.

Vyeskalovalo to bolestí v levém uchu. Byla to ostrá, intenzivní bolest, která dávala jasnou zprávu: “Neposloucháš sama sebe.” Byla to připomínka, že jsem nebrala v potaz své vlastní potřeby a pocity, které jsem potlačovala. V rozmezí jen pár hodin mně hrozně napuchla levá mandle – další signál, který ukazoval na to, že mé tělo je přetížené emocemi, které jsem nevyjádřila. Poté přišla bolest v podbříšku a nakonec i bolesti v bederní oblasti. Tělo tímto způsobem vyjadřovalo jasnou frustraci. Naše tělo je úžasné.

Je důležité věnovat pozornost různým signálům, které nám tělo dává. Učíme se lépe chápat sami sebe a najít rovnováhu.

Vidím to všude kolem sebe – rostoucí počet gynekologických onemocnění a stále častější zákroky, bývají také ovlivněny stresem, vyčerpáním, hormonální nerovnováhou a zanedbáváním sebe sama. Já jsem důkazem. Je víc než kdy jindy důležité dávat důraz na naše vlastní zdraví, věnovat se pravidelné péči o sebe a dávat si prostor pro odpočinek a regeneraci. Když si vybereme žít zdravý život a postavit sebe na první místo, můžeme tím pomoci nejen našemu tělu, ale i duši. Cílem je najít rovnováhu. Balanc. Jing a Jang ve všem.

Před zákrokem: Jak jsem se připravila?

Byla to moje první zkušenost s narkózou a přiznávám se, že jsem měla strach – z neznámého, z toho, jak to zvládne moje tělo, ale upřímně hlavně z pocitu, že nad situací, kdy ztratíte vědomí, nemám kontrolu. Je zajímavé kolik různých strachů z různých situací se v nás může prolínat. Je zajímavé vždy o svém strachu z něčeho přemýšlet. Odkud pramení? Co za tím je? Já sem si uvědomila, že i díky podnikání a odkázání na plnou zodpovědnost za samu sebe od svých 18ti let, jsem byla velkou část života velmi ovlivňovaná až posedlá kontrolou nad vším v mém životě. A tak často proto, kde nemám kontrolu, panikařím.

Abych se zklidnila, začala jsem každý den vědomě dýchat, praktikovala jsem jógu, poslouchala meditační a samoléčebné nahrávky před spaním a snažila se co nejvíce vnímat své tělo i mysl – a to mi dalo vnitřní sílu a důvěru, že vše zvládnu. Musím vyzdvihnout sílu meditační healing hudby a nahrávek pro uzdravení těla. Jsem si jistá, že naše podvědomí může spouštět do těla samoléčící procesy a proto je pro mě důležité uvést body 1, 2, a 3. O těchto bodech jsem slyšela podcast od lékařky a zjišťovala si poté více.


Poslech meditací a hlavně těch léčivých, mě velmi zajímá. Přemýšlím nad tím, jak mohou ovlivnit naše samoléčebné procesy v těle a podpořit naše zdraví.

BOD ČÍSLO JEDNA Placebo

Myšlenka, že naše mysl může ovlivnit samoléčebné procesy těla, má základy v psychologii, medicíně i neurovědě. U mě osobně vím, že zabírá placebo efekt – je jedním z nejznámějších důkazů síly mysli. Když lidé věří, že dostávají účinnou léčbu (i když jde třeba jen o cukrovou pilulku), jejich tělo často reaguje jako by skutečně bylo léčeno. Podobných výzkumů je nespočet. To ukazuje, jak moc může naše víra ovlivnit biologické procesy.

BOD ČÍSLO DVA Psychoneuroimunologie (PNI)

Tento vědní obor popisovala právě zmíněná doktorka v podcastu a zkoumá propojení mezi myslí, nervovým systémem a imunitou. Výzkumy z tohoto oboru ukázaly, že stres, úzkost nebo negativní myšlenky mohou oslabovat imunitní systém, zatímco pozitivní emoce, meditace a relaxace ho mohou posilovat. Sama jsem si prošla úzkostmi, panickými atakami, vyhořením a depresí a vím, jak úzce spolu vše souvisí a jak křehcí uvnitř jsme. Na tyto citlivé témata ohledně úzkosti a moje osobní pochopení procesu v tělě ,, Co se mnou je a jak si mám pomoct? „ se chystám hlouběji psát.

BOD ČÍSLO TŘI Meditace a neuroplasticita

Studie taky prokázaly, že pravidelná meditace dokáže změnit strukturu mozku – např. posílit oblasti spojené s pozitivním myšlením, empatií a odolností vůči stresu. To může mít přímý dopad na zdraví a schopnost těla regenerovat se. Na to bych chtěla navázat opět s osobní zkušeností a dát Vám tip – od roku 2019 jsem navštěvovala akupunkturu a při poslední návštěvě v lednu 2025 mě bylo doporučeno vizualizovat si při svých meditacích Oblast ledvin.

Proč? Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny považovány za zásobárnu životní energie (Jing) a jsou klíčovým orgánem pro vitalitu a dlouhověkost. Jsou spojovány s dráhou života a základní životní esencí, kterou člověk získává při narození. Řídí růst, vývoj, plodnost a hormonální rovnováhu. Krásné, že?

Můj tip – vizualizace a meditace v leže v posteli

Představte si, jak Vaše ledviny vyzařují teplou, silnou energii, která se v nich obnovuje a proudí celým tělem. Zaměřujte se na tuto oblast se zavřenýma očima. Dýchejte. Dýchání do dolní části zad – pomáhá jemně stimulovat dráhu ledvin a obnovovat energii. Vědomě do této oblasti dýchejte.

A co nám říkaly naše babičky? Měj vždy ledviny v teple! Bedra, záda… ledviny to mají rády…

„Ticho je léčivým prostorem, ve kterém se setkáváme sami se sebou. Právě v meditaci nacházíme odpovědi, uzdravujeme svou mysl i tělo a učíme se naslouchat vlastní duši.“

Během a po zákroku: Sdílené emoce žen

Na nemocničním pokoji jsem ležela se čtyřmi ženami zhruba ve věku od dvaceti do šedesáti let a každá z nás si nesla svůj příběh, svůj strach i své otázky. V tichosti nemocničního pokoje si uvědomíte, že každá v sobě prožívala pravděpodobně stejné pocity.

Najednou jsem si ještě víc uvědomila, jak moc jsme si jako ženy podobné, že žádné postavení nebo věk zde nehraje roli – a jak důležité je mluvit o tom, co prožíváme, protože když to sdílíme, nejsme v tom nikdy samy a často prožíváme podobné životní boje a situace.

Celý tento zákrok a zkušenost byla těžší o to, že se jedná o naši intimitu, o naše ženství a zásah do něj.

Pokud bych mohla popsat chvilky před narkózou a povzbudit Vás, probíhaly velmi rychle a paní anestezioložka mě uspávala se slovy, at´ si představím nějaké hezké teplé místo u moře a do žíly mně teď pustí dvojitou Piňa Coládu a at´ si to užiju. 🙂 Upozornila na brnění po celém těle, které jsem prodýchala a za 5, 4, 3, 2, 1… jsem už o ničem nevěděla. Probudila jsem se až na pokoji a věřte nebo ne… Víte, co moje mysl vyprodukovala jako první? Moje tělo zatím stále leželo a “spalo”, ale moje vědomí už bylo bdělé a nebo možná to byl sen… nevím… možná opiáty… :-)) ale viděla jsem, jak o tomto mém zážitku píšu článek na blog a že z něho mám radost. A ono se to teď děje. A tak to je 🙂

Já po dvojité dávce Piňa Colady :-)))

Závěr: Síla spojení mezi ženami

Věřím, že empatie, porozumění a sdílení našich zkušeností dokážou bourat bariéry a posilovat ženskou sílu místo, podle mě, více a více vznikající závisti, srovnávání nebo nepochopení hlavně skrze sociální sítě a dnešní extrémní dobu.Je čas se tomu postavit a nenechat se semlít a nebýt taková.

Každá z nás denně zvládá mnohem víc, než si ostatní uvědomují, každá z nás máme svůj příběh , své boje, své starosti… a je důležité si připomínat, že nejsme jen jednotlivkyně – jsme propojené, a když se podporujeme, jsme silnější.

Mysleme na vděčnost každého nového dne, pečujme o sebe, o své zdraví a o své vnitřní já, protože právě tam se rodí skutečná síla ženy.

3 otázky k zamyšlení :

Citlivost k sobě samé: Jak naslouchám svému tělu a jeho potřebám? Dávám si dostatek péče a odpočinku?

Empatie a podpora mezi ženami: Kdy naposledy jsem podpořila jinou ženu slovy, gestem nebo třeba jen pochopením?

Sociální sítě a vliv na sebevědomí: Jak se cítím po prohlížení sociálních sítí? Inspiruje mě to, nebo se cítím méněcenná? Přemýšlím o tom koho sleduji?

S láskou Simona ♥

„Když nasloucháš svému tělu, stáváš se silnější. Když mu věříš, uzdravuješ se.“

Simona

Líbil se ti článek?

Poděl se o něj se svými přáteli.

SIMONA

Přeju si, aby se žádná z nás nebála být sama sebou a žila tu nejlepší verzi svého života.

Jmenuji se Simona a mým posláním v životě je pomáhat druhým ženám vypadat a cítit se skvěle nejen zvenčí, ale také uvnitř.

Komentáře

  1. Dobrý den,děkuji za Váš članek.Je to moc hezky psané.Jste pro mě velkou inspirací.Chtela jsem se zeptat na meditační hudbu,kterou poslouchate.Zda by bylo možné poprosit o nějaké odkazy.Držim pěsti a přeji hodně zdraví.Lucie Svobodová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *